Záchrana dat z HDD, disku
O problematice záchrany dat z pevných disků (HDD) jsme hovořili s odborníkem Štěpánem Mikešem. Následující přehled obsahuje základní rady a výpis nejčastějších příčin poruch. Dále popisuje podrobněji některé konkrétní problémy a poškození disku.
Záchrana dat z disku (HDD) - obvyklé typy poruch
U pevných disků většinou dochází k selhání elektronických a mechanických částí. I přes různá řešení parkování hlav při pádu jsou klasické disky na otřesy stále citlivé. Proto je více než rozumné s nimi nemanipulovat za chodu. To bývá problém především u netbooků a notebooků. S nástupem velkokapacitních disků se také začíná objevovat na první pohled paradoxní příčina závad: malý objem uložených dat. Pokud je na 1 TB disku uloženo například 10GB intenzivně používaných dat (např. systém pro účetní), pak je používána jen velmi malá plocha diskových ploten. V praxi se pak setkáváme s poruchami disků, které mají vadný povrch plotny pouze v malém rozsahu, ale právě v místech kde jsou uložena důležitá data.
Neopravujte poškozený disk doma
Jednoduché nápravy omylem smazaných dat skrz některý z dostupných programů lidé doma většinou zvládnou, do složitějších poruch už se ale moc nedoporučuje zasahovat „kutilským“ způsobem. Zvlášť pokud jsou ztracená data důležitá a je zájem je opravdu obnovit zpět. V tom případě se totiž dost často stává, že neprofesionálním domácím zásahem se data na médiu nenávratně zničí. Přitom mohlo jít o běžnou poruchu, se kterou si profesionálové hravě poradí. Cena za tuto nerozvážnost? Data už nikdo zpět nezachrání.
Co dál nedělat, má-li být obnova dat z HDD úspěšná?
- zjistíte-li závadu, ihned disk odpojte od napájení. Budete-li poškozený disk nadále zapínat a zkoušet se k datům dostat, můžete data zničit.
- pokud ztrátu nebo poškození zjistíte za chodu počítače/notebooku/zařízení, zamezte dalším zápisů na disk. Pokud např. vypnete počítač standardním způsobem, na disk se bude zapisovat a hrozí např. přemazání míst, kde byla smazaná data uložena.
- zamezte také jakékoliv další práci s daty na disku (HDD) prostřednictvím různých programů (ScanDisk, Chkdsk atd.)
- pokud dojde k fyzickému poškození(např. utrhnutí čtecích hlav), zkuste zabránit nadměrným otřesům a prudkým pohybů disku (HDD). Když budou utržené čtecí hlavy svévolně projíždět po diskových plotnách, dojde k jejich dalšímu poškrábání a poničení.
- nesnažte se disk v domácím prostředí svépomocí rozebrat, měnit elektroniku disku atd. Buď zbylá data na plotnách definitivně poničíte (rozebrání disku se obvykle provádí v prachutěsné přetlakové komoře), nebo např. poničíte strukturu ukládání dat. Řešit takovéto další poškození je potom oříšek i pro profesionály.
Zálohujte, předejdete problémům s následnou záchranou dat
V záplavě levných disků a velkých kapacit lidé dost často zapomínají na zálohování dat. Disky dnes pojmou stovky filmů a seriálů, tisíce hudebních alb nebo statisíce fotek, velice snadno se ale tato data mohou stát nedostupná. Stačí jedno nešikovné škobrtnutí média za chodu. Bude vám to vadit? Pokud máte zálohu, pravděpodobně ne. Ale kdo dnes data na disku poctivě zálohuje? Životnost moderních disků je dle našich zkušeností cca 2-3 roky. Je to daň za vysoké hustoty zápisu a kapacity v řádu TB. Po uplynutí této doby je dobré disk uložit do archivu nebo si pro jistotu pořídit ještě jeden disk a opravu důležitá data si na něj pravidelně archivovat.
Záchrana dat z HDD, disku vyžaduje neustálý vývoj. Čím se můžeme pochlubit?
- Rozluštili jsme ata pasword u disků Seagate
Už nějakou dobu umíme prolamovat ata password u většiny disků, které se k nám dostanou. Dřív se to dalo obejít tak že se část servisních dat týkajících se hesla našla a odstranila se. Dnes už jsme se dostali dál. Jsme schopni algoritmus ukládající heslo rovnou dekódovat (rozluštit). Heslo si tudíž rovnou přečteme. Zisk pro zákazníka? Záchrana dat z disku (HDD) je jednodušší a rychlejší. - Zvýšili jsme úspěšnost záchrany dat u všech nových řad disků WD
Jde o disky z nových úsporných řad green edition atd., které občas trpí poruchou vadných čtecích hlav. Záchrana dosud probíhala dost složitě, protože jde o jednu z nejtěžších hardwarových poruch disku. Naučili jsme se nyní přistupovat ještě hlouběji k servisním datům. Záchrana je tedy jednodušší. - Umíme řešit problém zadřených ložisek u disků Seagate
Jako jedni z mála v ČR (možná i jediní) umíme řešit problém zadřených ložisek u disků Seagate a další těžší mechanická poškození u disků WD. Objevili jsme totiž další mechanizmy toho, jak to v těchto discích uvnitř funguje. Dokonalá znalost vnitřních mechanismů a celého principu fungování disků je v těchto případech záchrany dat klíčová. Obnova dat nám tak nyní trvá kratší dobu, u některých tipů poruch jsme také zvýšili šanci, že se obnova dat z disku úspěšně podaří. - Více spolupracujeme s dodavateli Mac produktů
Díky dlouhodobému vývoji principů záchrany a obnovy dat z produktů společnosti Apple máme poměrně dobře podchycenou záchranu dat z jejich file systémů. Mac file systémy (hfs) už jsme schopni řešit dlouho. Teď jsme zrychlili procesy pro záchranu dat z nich.
Zajímá vás jak disk funguje? Jaké jsou nejčastější poruchy a příčiny poruch disků? Pokračujte na další straně, kde se vše podstatní dozvíte. Navštivte sekci Pevný disk, HDD.
Potřebujete zachránit data z disku? Přejděte na sekci První pomoc, nebo nás kontaktujte.